PDKS Sistemleri

Personel devam kontrol sistemi (PDKS), şirket personelinin giriş-çıkış zamanlarının kayıt altına alınması ve bu kayıtlarla ilgili günlük ve aylık raporların oluşturulmasını sağlayan, bilgisayar tabanlı elektronik bir sistemdir. Amaç insan iş gücünü minimum indirerek hatasız kayıtlar oluşturabilmektir. Personel devam kontrol sistemleri; şirketinizin, üretim bandınızın, personelinizin, iş gücünüzün, daha efektif çalışması sağlar ve maksimum verim almanıza yardımcı olur. Her firmanın çalışma alanları farklı olduğu gibi, ihtiyaçları ve orada kullanılması gereken ekipmanlar da birbirinden farklıdır.

PDKS Uygulamaları

Personellere verilen proximity kartlar, kart okuyucuya yaklaştırarak okutulur. Okutulan tüm kartları hafızasına alan personel kart sistemi, datalarını personel devam kontrol programına göndererek giriş-çıkış yapan personellerin takibinin yapılmasını sağlar. Ek kazanç, fazla mesai, avans, agi, geç kalma ve erken çıkmalara göre ay sonu net maaş hesaplamasını gerçekleştirir.

Personellerin yedekleri ile birlikte istenen adette parmak izleri cihaza tanıtılır. Cihaz parmak izini tanıdıktan sonra o personele bir numara verir. Bu numara PDKS programına tanıtılarak eşleştirme yapılır. Personel geçişleri esnasında parmak izini dokundurduğu anda parmak izi okuyucu, hafızasındaki tanımlı parmak izlerini tarar doğru sonucu bulup Türkçe teşekkürler sesi ile birlikte ekrana personelin adını yazarak geçiş yetkisi verir.
Personellerin geçiş yaptığı uygun bir duvara yahut turnike üstüne yüz tanıma cihazı monte edilir. Yöetici yetkisi verilen yüz sahibi, personellerin yüzlerini cihaza tanıtır. Yüz tanıma cihazı personellerin yüzlerini farklı açı ve mesafelerden 2 boyutlu olarak tarar ve kaydeder. Sonrasında personeller cihaza 30-60 cm mesafe yaklaşarak kameraya bakar ve 1 saniyenin altında bir sürede cihaz personeli tanıyarak geçiş verir. Bazı modellerde yüz tanıma ile birlikte parmak izi okuma ve kart okuma özelliği de mevcut olup kapasite 300 ile 5000 personel arasındadır.

PDKS'nin İşinizde Cevaplayabileceği Bazı Sorular:

  • Personeliniz kaçta işe geliyor, geç kalıyor mu?

  • Personeliniz kaçta işten çıkıyor, erken çıkışlar oluyor mu?

  • Personeliniz hangi vardiyada hangi aralıklarla çalışıyor?

  • Personeliniz kaç saat çalışıyor?

  • Personelinizin ne kadar efektif çalıştığını takip edebiliyor musunuz?

  • Çalışma saatleriniz, mesai saatleriniz kanunların dışına çıkıyor mu?

  • Mesaileri, izinleri, devamsızlıkları düzgün takip edebiliyor musunuz?

  • Mesaileri, izinleri, geç kalmaları hesaplayabiliyor musunuz?

  • Hesaplarınızı Puantaj sisteminize ne kadar sağlıklı aktarabiliyorsunuz?